SAMSUN ŞUBEMİZ, KURUMLAR ARASI BANKA PROMOSYON ADALETSİZLİĞİNİN GİDERİLMESİ TALEBİYLE VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI

189

Samsun Şubemiz, Vergi Dairesi Başkanlığı önünde yaptığı açıklamayla, kurumlar arası banka promosyon adaletsizliğinin giderilmesini talep etti.

18 Ekim 2023 Çarşamba günü yapılan ve Şube Başkanımız Yılmaz Tuluk tarafından okunan açıklamada; Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı’nın Aralık 2022 tarihinde promosyon sözleşmesinin bitimine 6 ay kala, ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda, diğer kamu kurumlarının promosyon sözleşmelerinin bitmesine kısa bir dönem kala yeniden anlaşma için ihaleye çıktığı, en son yapılan ihalede vergi dairesinin 650 çalışanına karşılık 9750 TL ile Ziraat Bankası anlaşma sağlandığı, aynı Bakanlığa bağlı Defterdarlık Kurumu da ihale yapmasına rağmen onlar da aynı banka ile 300 çalışanı ile 12600 TL aldığı belirtildi ve aynı Bakanlığa bağlı ayrımcılığın kabul edilemeyeceğine vurgu yapıldı.

İsrail’in saldırılarına da tepki gösterilen açıklamada “Yüzlerce çocuğun hayatını kaybettiği, binlerce kadının yaralandığı, on binlerce insanın ve canlının evinden olduğu İsrail ve Filistin arasındaki sıcak savaşının sonuna kadar karşısındayız. Dünya üzerinde farklı din, dil, ırklarla beraberce yaşamalıyız. Savaşa hayır” denildi.

BASINA VE KAMUOYUNA

Yüzlerce çocuğun hayatını kaybettiği, binlerce kadının yaralandığı, onbinlerce insanın ve canlının evinden olduğu İsrail ve Filistin arasındaki sıcak savaşının sonuna kadar karşısındayız. Dünya üzerinde farklı din, dil, ırklarla beraberce yaşamalıyız. Savaşa Hayır!

Kriz derinleştikçe derinleşiyor nereye gittiğimiz belli değil en son MTV vergisinin de reddiyle çöküntü devam ediyor hayat pahalı kredi kartları patlak icralar doldu taşıyor.

En çok geleceğimiz olan çocuklar gençler kadınlar ve biz kamu emekçileri ekonomik krizden etkileniyor. Yaşama hakkımız elimizden alınıyor şiddet olayları ve intiharlar çoğalıyor.

Sadece zenginler ve sermaye kazanıyor hiçbir şey üretmeyen bankalar para satarak 2022 yılında %500 kâr elde ediyor.

Üretmeyen, kar hırslı devlet güdümlü bu bankalar kamu emekçilerinin cebindeki bütün parayı almak istiyor.

Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı, Aralık 2022 tarihinde promosyon sözleşmesinin bitimine 6 ay kala, ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda, diğer kamu kurumlarının promosyon sözleşmelerinin bitmesine kısa bir dönem kala yeniden anlaşma için ihaleye çıkmıştır. Aralık ayında yapılan ihalede, bankalar ve kurumumuz uzlaşma sağlamadığı için ihale işlemi geçerli olmamıştır. Aralık ayında yapılan promosyon ihalesinde bankaların teklif ettiği 12000 TL + 3000 TL+ promosyondan cayma bedeli teklif edilmiştir. 2022 yılında aynı devlet bankaları üniversitelerde, belediyelerde, özel şirketlerde 45.000 TL 40.000 TL 30.000 TL promosyon ücreti vermiştir. Bize yapılan bu tekliflerin kabul edilmesi mümkün olmadığından, promosyon süremizin de dolmamasından dolayı ertelenmiştir.

2023 yılının Haziran ayında bitecek olan promosyon sözleşmemizin ihalesinin yapılması sürecine gelindiğinde tekrar ihaleye çıkılmıştır. İlk yapılan ihalenin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen bankalar tarafından verilen teklifler kamu emekçileri için hakarettir. Kamu Bankalarının emeklilerimize dahi 7500 TL – 10000 TL bandında promosyon verdiği günlerde kurumumuza verdikleri teklifler maalesef ki içler acısıdır.

Yapılan 2. ihaleden 9500 TL bandında kalan son teklifler kurumumuz ihale komisyonunca ‘kamu emekçilerinin bu teklifleri kabul etmeyeceği’ düşünülmüştür ve ihale süreci sonuçsuz kalmıştır. 2023 Ağustos ayında promosyon süremiz bitmiş, 2 ay geçmesine rağmen yapılamayan promosyon anlaşması için gerekli görüşmeler yapılmıştır. Ne yazık ki 3. kez çıkılan promosyon anlaşmasında yine kamu ve özel bankalar Vergi Dairesi Emekçilerine layık olmadığı tekliflerle gelmiştir.

En son yapılan ihalede vergi dairesinin 650 çalışanına karşılık 9750 TL ile Ziraat Bankası anlaşma sağlamış, aynı bakanlığa bağlı Defterdarlık Kurumumuz da ihale yapmasına rağmen onlar da aynı banka ile 300 çalışanı ile 12600 TL almıştır.

Aynı bakanlığa bağlı ayrımcılığı asla kabul etmiyoruz.

Maliye Bakanlığı’na bağlı Vergi Dairesi önünden üzülerek sesleniyoruz. Ey Yetkililer! Bu nasıl hesap? 2022 yılında dolar 18 TL iken, 3 yıllığına 30.000 TL – 40.000 TL promosyon alan kamu emekçilerine 9750TL’lik promosyonu nasıl uygun görürsünüz?

Yetkili, etkisiz, sarı sendikalar! Vergi dairesinde nasıl geziyorsunuz? Nasıl yetkilisiniz? Bu anlaşmaya imza atarken kurumda yüzünüz kızarmadı mı? Beraber çalıştığınız arkadaşlarınıza nasıl bakıyorsunuz?

Biz Büro Emekçileri Sendikası olarak promosyon alamayan özel işçilerin de sesi olacağız. Vergi ödemeyen işletmelere sesleniyoruz. İşçinin parasını cebinize indirmeyin.

Verin promosyonlarını! Samsun Büro Emekçileri Sendikası olarak kamu emekçilerinin mağduriyetlerinin çözümü için yoğun bir faaliyet yürüteceğiz. 18.10.2023

Yılmaz TULUK
Şube Başkanı