SAMSUN ŞUBEMİZ: EMEKÇİNİN GEÇİMİ ŞANS OYUNLARINA TERK EDİLEMEZ!

163

Emekçinin geçimi şans oyunlarına terk edilemez!

Samsun Şubemiz, yayınladığı basın bildirisinde “Bizleri şans oyunlarına mahkum etmeyin. Şans oyunlarından indirdiğiniz vergileri; bizlerin vergilerinden, kiralarından, ulaşımından, barınmasından da vergi indirimi yaparak hayatlarımızı kolaylaştırın” çağrısında bulundu.

Şube Başkanımız Yılmaz Tuluk tarafından yapılan açıklama aşağıdadır:

BASINA VE KAMUOYUNA

8003 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile 5602 sayılı şans oyunları hasılatından alınan vergi, fon ve payların düzenlenmesi hakkında kanunun 6. maddesinin 4. fıkrasındaki şans oyunları vergi oranları;

  • Spor müsabakalarına dayalı bahislerde %10’dan %5’e,
  • At yarışlarında %14’den %7’ye,
  • Diğer şans oyunlarında ise %20’den %10’a indirildi ve bu düzenleme 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Yeni yılda barınmaya, eğitime, ulaşıma, sağlığa, kısaca her şeye zam gelirken, şans oyunlarında %50’lik bir indirim yapılması, bizi yönetenlerin bize nasıl baktığını ve değer verdiğini göstermektedir.

Ülkemizde resmi enflasyon %64.77 olarak belirlense de bağımsız kurumlar gerçeğin bu oranın iki katı olduğuna işaret ediyor. Çalışanların ve emeklilerin ücretleri ise TÜİK’in açıkladığı resmi enflasyona göre belirleniyor. Dolayısı ile TÜİK eli ile emekçilerin maaşlarının yarısı elinden alınıyor. TÜİK’in %64,77’lik enflasyon verisinin aksine ENAG’a göre enflasyon %127.21, sendikamızın araştırması BES-AR’a göre %108.51, yıllık gıda enflasyonu ise %116.94’dür. Enflasyon oranları arasında açılan bu makas, ülkemizdeki kamu emekçileri ve emeklilerin cebinden çalınan geliri ifade ediyor.

Samsun Büro Emekçileri Sendikası olarak, geleceğimiz olan çocuklarımızı, geçinemeyen emeklileri, kira, yol, yemek yardımı alamayan kamu emekçilerini zorla şans oyunlarına zorlayan bu düzene dur diyoruz.

Bizleri şans oyunlarına mahkum etmeyin. Bilim, sağlık, eğitim, adalet sağlayın. Şans oyunlarından indirdiğiniz vergileri; bizlerin vergilerinden, kiralarından, ulaşımından, barınmasından da vergi indirimi yaparak hayatlarımızı kolaylaştırın. 05.01.2024

Yılmaz TULUK
Şube Başkanı