ÇİĞDEM TOKER: ŞEHİR HASTANESİ DENİLEN. . . (12. 09. 2017)

167

ODTü ormanı Ankara’nın akciğeri sayılırdı. İki gece önce -di’li geçmiş zaman oldu.
Ankara’nın ciğerleri, “bu millet”e sağlık dağıtacak diye inşa edilen şehir hastaneleri uğruna katledildi.
Yıkım, kesilen ağaçların sayısıyla ölçülemez.
Melih Gökçek‘in fotoğraflarını “yol açtık” diye gururla paylaştığı alanda biz taammüden öldürülmüş bir ekosistem görüyoruz. Varlığı, yaşamını sürdürmesi o ormanın varlığına bağlı binlerce canlıyı yani. Gökçek’in gülüşüne bu sonuç da dahil.

***

Siyasal İslamcıların ağaç sevgisizliğiyle yeni tanışmıyoruz. Bu sevgisizliği maskeleyen “hizmet” diye dikte ettikleri ama Hazine borcunu torunlara devredilen rant projeleriyle de. Denizli’de yaşadığım lise yıllarımda, önünden her gün geçtiğim ve Delikliçınar Meydanı’na adını veren çınarların, ne tesadüf ki yine bir gece kesilmesi AKP belediye dönemine rastlar. Denizlili Ekonomi Bakanı
Nihat
Zeybekci
de iyi hatırlar.

***

Ormanı yok etme gerekçesi, Bilkent Şehir Hastanesi (BŞH) açılınca artacak trafiğe yol açmak diye açıklanıyor. Tabii bu yolun, sağında solunda yeni rantlara “yol olacağı” da herkesin bildiği sır.
Yine de biz şimdi, görünürdeki “şehir
hastanesi” gerekçesine bakalım.
Kamu özel İşbirliği (Köİ) modeliyle yaptırılan şehir hastanelerindeki “kamu”, sadece isimde. Ülkenin dört bir yanında açılan/inşa edilen şehir hastaneleri Hazine’yi tahminlerin ötesinde bir mali cendere altına soktu.
Bir kere Sağlık Bakanlığı bu projelerde
kiracı.
Devletin, müteahhide tahsis ettiği arazinin sahibi olmasına rağmen bir de. Her biri 25’er yıllık, 30’a yakın şehir hastanesinde kimileri 2043 yılına kadar kadar sürecek bir kiracılıktan bahsediyoruz.
***

Ankara’ya birbirine yakın ölçekte iki şehir hastanesi yapılıyor. Biri Bilkent, diğeri Etlik’te. İsimlerini semtlerinden alıyor. Toplam yatak sayısı 7 bin 500 civarında olacak iki devasa hastane bittiğinde, -“şehir hastanesi” adını, konumlarıyla asıl hak eden- merkezdeki hastaneler kapatılacak. Bunu ben değil Etlik Şehir Hastanesi’nin çED Raporu (9. sayfa) söylüyor.
“Etlik ESK’nin faaliyete geçmesi ile
kapanacak olan hastane sayısı 6 olaraköngörülmektedir (. . . ) Dışkapı Eğitim ve
Araştırma Hastanesi, Dr. AbdurrahmanYurtasan Ankara Onkoloji, Sami Ulus
Pediatri, Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları,
Ulucanlar Göz ve Ulus Devlet
hastaneleri.
Ayrıca proje sahasındaki iki hastane
de Etlik ESK işletmeye geçtiğinde kapanacaktır.
Bu hastaneler, Zübeyde Hanım
Kadın Doğum Hastanesi ile Dışkapı
Polikliniği’dir. “
340. 6 milyon TL kira
Sağlık Bakanlığı’nın Türk Tabipleri Birliği ile bu yılın başındaki görüşmede paylaştığı bir belge var: “Paranın Değeri
Analiz Yaklaşımı-Bilkent Şehir Hastane
örneği. “
Belgeye göre BŞH’ye Sağlık Bakanlığı’nın ödeyeceği kira 340 milyon 616 bin 21 TL ile başlıyor. Enflasyona göre “güncellenecek” bu kira, hastaneyi yapan Dia Holding’e 25 yıl boyunca ödenecek. (Dia Holding, 3. köprüyü yapan iki ortaktan
İbrahim çeçen‘in oğlu
Murat çeçen‘in kurduğu şirket. Tek değil, eski röportajlarda Murat çeçen’in “üniversite arkadaşı”
olduğu belirtilen Azeri işadamı
Hassan Gozal
ile kurduğu bir holding. )

BŞH için hep “Avrupa’nın en büyüğü” deniyor. Kolay değil tabii en büyük olmak. Şehrin akciğeri ormanlar katlediliyor, başkent merkezinde ulaşımı çok daha kolay köklü hastaneler kapatılıyor, o bölgedeki canlılığı, ekonomiyi, esnafı, sosyal yaşamı bitirme pahasına.
Yer bitti. Sürdüreceğim.
12. 09. 2017 – CUMHURİYET