MUSTAFA SÖNMEZ: REFERANDUMA OLUK OLUK OLİGARK PARASI (13. 04. 2017)

168

“Evet” için, AKP oligarkları kesenin ağzını Saray’ın talimatıyla alabildiğine açmış görünüyorlar. Milyonlarca lira, “Parti” üstünden kullanılıyor daha çok. “Parti devleti” için partiye “hibe” olarak aktarılan, kayıtlı-kayıt dışı kaynaklar, su gibi harcanıyor
“Bitmemiş inşaatlar da dahil olmak üzere kamu binalarına devletin imkanlarıyla ‘Evet’ afişleri astılar. Bugüne kadarki seçimlerde hiç bu kadar kamu imkanı kullanılmamıştı. Eşit koşullarda bir kampanya olmuyor. Kesenin ağzmı iyice açtılar. çünkü iktidar ‘Hayır’ çıkacağının farkında. ‘Hayır’ oyları, yüzde 60’ları bulabilir. ” Böyle konuşuyordu, ana muhalefet partisi CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu.
Yerli-yabancı bütün gözlemcileri hayrete düşüren şey,
16 Nisan referandumu için “Evet” yönünde yapılan propagandanın niceliksel boyutları… “Hayır” yanlılarına dönük insafsız ve hukuksuz bir devlet baskısıyla paralel giden ve ağır bir ses ve görüntü kirliliği yaratan bu “orantısız yarış”ta, harcamanın kaynakları da merak ediliyor elbette.
AKP rejiminin devletin örtülü-açık, bütün kaynaklarını kullandığı ve bununla ilgili hiçbir hesap verme kaygısı olmadığı açık. Devlet kaynaklarına, belediye kaynakları da eşlik ediyor, kamusal medya, TRT ve Anadolu Ajansı da. Ama en çok da AKP ile organik bağı olan sermaye gruplarının Parti’ye destekle yaptıkları harcamalar…
“Evet” için, AKP oligarkları kesenin ağzını Saray’ın talimatıyla alabildiğine açmış görünüyorlar. Milyonlarca lira, “Parti” üstünden kullanılıyor daha çok. “Parti devleti” için partiye “hibe” olarak aktarılan, kayıtlı-kayıt dışı kaynaklar, su gibi harcanıyor.
Bir kısmı medyayı da elinde tutan AKP oligarkları, “Hayır”ın üstün gelmesiyle, Rejim ile kurdukları ve çoğu devlet ihalesinden oluşan “Saadet zinciri”nin kopmasından da endişeliler ve en az Saray kadar “Evet”e oynuyorlar. Kim bunlar?
Holding bünyesindeki medyayı “Evet” için seferber edenlerin başında, “Havuzcular” diye bilenen ve rejim yanlısı Sabah-ATV medya grubunu finanse eden konsorsiyum var. Bunların ortak finansmana katılması ile ilgili tapeler
[
35 milyar dolarlık proje olarak adlandırdığı 3. Havalimanı’nda ortak olmanın dışında Türkiye’nin en geniş
[

. Habertürk gazete ve televizyonları, Show TV ile rejimin yanında olduğu bilinen Ciner’in daha çok enerji, madencilik, liman işletmeciliği üstünden devletle işleri bulunuyor.
Saray’a sadık medya gruplarından Akşam’ın sahibi Ethem Sancak, devletten satın aldığı
BMC Otomotiv
ile silah sanayisinden pay alırken medyasıyla sadakatini sürdürüyor.
Milliyet gazetesi ve Futbol Federasyonu Başkanlığı üstünden rejimin “Evet” kampanyasına omuz veren
[

patronu Ferit Şahenk, sahip olduğu NTV medya grubu üstünden Saray’a hizmet verirken özelleştirmeden birçok şirket aldı, metrolar inşa etti ve hala Karaköy’deki yap-işlet-devret modelli Galataport liman kompleksinin yapımını sürdürüyor.
Medyanın en büyüğü Aydın Doğan Grubu ise Saray’a tam biat etmese de, rehin alınmış, korkutulmuş olarak tüm gazete ve TV kanallarını daha çok Evet için kullandırtıyor.
Medya yatırımı olmamakla birlikte, TüSİAD’ın ağır topu iken sessiz ve derinden Saray ile saf tutan bir diğer önemli grup[

, özellikle Rusya’daki işleri ile biliniyor ve rejime sadakati büyük gruplardan.
“Havuz konsorsiyumu” öncesinde yedi yıla yakın Sabah-ATV’ye patronluk yaparak AKP’ye medya desteği veren
[

, AKP yandaşı bir diğer oligark. İtalyan Astaldi firması ile birlikte üçüncü boğaz köprüsünü üstlenen IC, birçok havalimanı ve enerji santrali de inşa ediyor.
AKP’nin destekçisi sermaye gruplarından buraya kadar sözü edilenler, daha çok ulaştırma, enerji ağırlıklı kamu-özel ortaklığı projelerini AKP rejimi ile birlikte gerçekleştiriyorlar.
Rejimin birikim lokomotifi
[

üstünden AKP rejimi ile iş yapıp birikim sağladılar ve partinin en büyük destekçisi oldular.
TOKİ, kamu arsalarını tek elden yönetme imkanı ile donatılınca, özellikle İstanbul’da en değerli varlık olan kamu arsalarını teklif ederek büyük müteahhitlere, geliri paylaşmak üzere lüks konutlar inşa ettirdi. Bu model daha çok TOKİ iştiraki Emlak Konut üstünden gerçekleştirildi. Ali Ağaoğlu, Varyap, Aşçıoğlu, İhlas, Torun, Türkerler, Kuzu, Siyah Kalemgibi oligarklar, bu modelle en çok iş yapan ve kazançlarıyla rejimi destekleyen gruplar oldu.
Bunlar arasında
[