ÇİĞDEM TOKER: MERSİN ŞEHİR HASTANESİ (03. 02. 2017)

165

Bugün Mersin Şehir Hastanesi açılacak. Kulislerde konuşulan: Açılış töreni, -tek adam rejiminin oylanacağı referandum için- Cumhurbaşkanı
Erdoğan‘ın
“ineceği”
meydanların ilk gayri resmi durağı.
Şehir hastaneleri, bu köşede sık işleniyor.
Nedenleri anımsatalım:
-Finansman
“doğasında”, hastayı öncelikle turist/ve veya müşteri odaklı konumlayan anlayış yatıyor.
-Devletin şirkete
“hasta sayısı”
garanti ettiği hamasi nutuklarla gizleniyor.
-Yatak başına düşen kapalı alanın (Mersin’de 260 metrekare) gereksiz büyüklüğünün, maliyeti ne kadar şişirdiği saklanıyor.
-Şirketlerin, her alanı işletip gelir sağlayacağı gözden kaçırılıyor. Bu hizmetleri verdiği için devletin şirkete ayrı bir bedel ödeyeceği de.
Mersin Şehir Hastanesi, AKP iktidarının, Kamu özel İşbirliği (Köİ) modeliyle yaptırdığı, arazi verip yıllarca kira ödeyeceği 29 şehir hastanesinden ilk hizmete gireni olacak. Şehir hastanesinin açıldığı kentlerde, öteden beri hizmet veren mevcut kamu hastaneleri kapanıp, sağlık ekibiyle birlikte tek mekânda-merkezde birleşiyor.

Dia Holding
380 milyon 60 bin Avro yatırım bedelli projeyi, Dia Holding yaptı.
Dia’yı tanımayanlar olabilir: 3. Köprü’yü yapan iki şirketten IC İnşaat’ı biliyorsunuz. Dia’nın iki kurucu ortağından biri olan
Murat çeçen, IC’nin sahibi
İbrahim çeçen‘in oğlu. Azerbaycanlı diğer ortak
Hasan Gozal, Murat çeçen’in arkadaşı. (İmza sahibine -maalesef- erişemediğim eski tarihli bir habere göre Dia Holding’in adı, çocuklarının isimleri olan
Dara, İbrahim
ve
Arya‘nın baş harflerinden geliyormuş. ) Holding, Murat çeçen’in yönettiği Ankara merkezli CCN Holding’le güçlü bağ içinde.

çok yatak iyi hastane mi demek?
Sağlık Bakanı
Recep Akdağ, geçenlerde açılış öncesi inceleme yaptığı Mersin Şehir Hastanesi’nin yatak sayısıyla övündü. Oysa yatağın çokluğu, iyilik kriteri değil. Bilakis yatak sayısı, kamu hastaneleri kapatılacağı için mecburen yüksek. Ama tam da bu nedenle devletin şirkete döviz üzerinden verdiği garantiyi büyütüp kârı maksimize ediyor. Yani sağlık alanındakiKöİ’nin sağlamasını yapıyor.
Hasılı, Batı’da 1259 yataklı hastanenin olmayışı, bunu akıl edemedikleri için değil, esas aldığı insani standartlarda ortalama yatak sayısı 126-250 olduğu için.
Şehir hastanelerinde, Hazine’ye fatura edilecek maliyetin gizlendiğini ısrarla vurguluyorum.
Denemesi kolay: Bugün yapılacak töreni izleyin. Ve lütfen dikkat edin,
“Devlet Dia Holding’e, sağladığı sabit yatırımın kaç katı kadar, kaç yıl boyunca ve toplam kaç milyar Avro kira ödeyecek”
sorusu sorulacak mı? Kazara sorulursa, bu sorunun cevabı verilecek mi?

Rakamlar tutmuyor
Şehir hastanelerinde bir başka sorun, verilerin kalitesi ve tutarsızlığı. Şirket sayfasında, kapalı alanın 328 bin 235 metrekare olduğu yazılı, Sağlık Bakanı ise
“Düşünün, 370 bin metrekare kapalı alanı olan çok kompleks bir bina inşa ediyorsunuz”
diyor. Arada neredeyse 42 bin metrekare fark var. Bu fark nereden, ne zaman çıktı? Maliyet artışı ya da daha fazla gelir anlamına gelmiyor mu? Kimden çıkacak, kime yansıyacak?
Soruların cevabı bekleyin ki gelsin.
Sonuç: Sürekli yeniliği, teknolojisi ve büyüklüğü öne çıkarılan şehir hastanelerinde şirketlerin kâr hanesine aktarılmak üzere, vatandaşın sırtına en az iki nesil sürecek borç faturası çıkarılacağı bugün de saklanacak.
Tabii yine de hayırlı olsun.
03. 02. 2017 – CUMHURİYET