MEB’İ GÖREVE AİLE BAKANI’NI İSTİFAYA DAVET EDİYORUZ

213Karaman’da Ensar Vakfı’nın evlerinde gerçekleşen tecavüz skandalıyla ilgili olarak “Bir kere olması karalamak için gerekçe olamaz” diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na ve vakfı desteklemeye devam eden Milli Eğitim Bakanlığı’na tepkiler artıyor. MEB ve Ramazanoğlu, bugün Karaman’da yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.
Basın açıklamasına Konfederasyonumuz Mali Sekreteri Ramazan Gürbüz ile Hukuk, TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Fatma çetintaş, Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Eğitim Sen Genel Eğitim Sekreteri Elif Çuhadar ile üyelerimiz ve Karaman halkı katıldı.
Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, burada yaptığı açıklamada, her gün yeni bir çocuk istismarı olayının yaşandığını belirterek, yetkilileri sorumluluk almaya davet etti. Sorunun temelinde denetimden uzak vakıfların yer aldığını ifade eden Karaca, MEB’in ortak çalışma adı altında eğitimi vakıf ve benzeri kuruluşlara emanet ettiğini söyledi. Birçok olayın üstünün kapatıldığını, cinsel istismar suçu işleyen sanıkların adeta yargı kararlarıyla korunduğunu belirten Karaca, Karaman’daki gibi olayların bir daha yaşanmaması için kalıcı çözümlerin derhal hayata geçirilmesini ve Ensar Vakfı başta olmak üzere denetimden uzak olan dini vakıf ve cemaat evlerinin kapatılmasını istedi. Kamuran Karaca, “Bir kereden bir şey olmaz” anlayışı içinde olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu’nu da istifaya davet etti.
Konfederasyonumuz ve Eğitim Sen’den oluşan heyetimiz basın açıklamasının ardından Karaman Valisi ve İl Milli Eğitim Müdürü ile de görüşerek süreç hakkında görüşlerini paylaştı.