ÖZGECAN DAVASI: KATLEDİLEN TÜM KADINLAR İÇİN MÜCADELEYE DEVAM!

240

Mersin’de katledilen özgecan Aslan Cinayeti’nin karar
duruşması bugün Mersin Tarsus Adliyesi’nde yapıldı. Sabah saatlerinden itibaren adliyenin önüne gelen Kadın Sekreterimiz Gülistan Atasoy, Büro Emekçileri Sendikası Kadın Sekreterimiz Meryem çağ ile siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinden kadınlar dava bitimine kadar adliyenin önünde bekleyişlerini sürdürdü. Sanıklar duruşma salonuna getirildiğinde kadınlar alkışlarla sanıkları protesto etti.
Dava sanıklarından
Ahmet Suphi Altındöken, Fatih Gökçe ve Necmettin Altındöken ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Duruşma sonrası adliye önünde davayı değerlendiren kadınlar şu sözleri ifade etti:
“Eşitliği ve yaşam hakkını savunan kadınlar direnişi büyüterek bu davadan emsal bir karar çıkmasını sağlamıştır!”
dedi.


Adliye önünde kısa bir açıklama yapan Kadın Sekreterimiz Gülistan Atasoy da
“Bu dava erkek adalete karşı kadınların örgütlü direnişinin başarısıdır. Katledilen tüm kadınlar için erkek adalet değil, gerçek adalet sağlanıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz!”
dedi.
özgecan Davası’nın kadın avukatları “kadın katliamlarının artışında alınan yargı kararlarının öneminin altını çizerek, bu davanın kamuya mal olmuş bir dava olduğunu ve kadın cinayetlerinin politik olduğunun” vurgusunu yaptı. Sanık avukatları ise “özgecan’ın neden boş dolmuşa bindiğini ve mahkemenin kamuoyunun baskısı altında kaldığını” vurguladı.
Sanıkların ifade sırasında sık sık birbirlerini suçlamaya çalışmasına rağmen 3 sanık da ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı.