MEHVEŞ EVİN: BU MECLİS’İN TATİL LÜKSÜ YOK (03. 08. 2015)

197

Her gün yeni bir bomba- lama, kaçırma, yol kapatma, infaz etme, tutuklama, çatışma, cenaze haberi gelirken içimiz yanıyor.

Henüz 2 ay önce
yapılan seçimle Meclis’e giren bir parti için kapatma, yöneticileri hakkında soruşturma ve dokunulmazlıkların kaldırılması gündemde. Barış süreci ağır yara aldı; uzatılmış ateşkes dönemi resmen bitti.
öte yandan, “operasyonların nedeni” olarak gösterilen

itibariyle 34 ilde yapılan 1000’i aşkın gözaltının yasal dayanağıyla gözaltı ve tutuklamaların sayısı da belli değil.

Büyükşehirlerde IŞİD, bombalı eylem tehdidi yapıyor, yurtdışında turistlere “Türkiye’ye gitmeyin” uyarısı çıkarılıyor.

Vekiller

uçaklarının IŞİD’i bombalaması için açılırken, Türkiye’de cirit atan IŞİD-

tatilde! Resmi olarak 1 Ekim’e kadar.
Olağanüstü bir durumdayız ve belli ki işler daha da sarpa saracak. Bu durumda Meclis’in iki ay daha ‘tatil’ yapması kabul edilemez.

Geleceğimizi, güvenliğimizi ilgilendiren bu kadar önemli süreçte, seçilmişlerin ne koalisyon görüşmelerini, ne de erken seçim takvimini, ne de geçici hükümetin kararlarını bekleyip şikayet etme lüksü var.
Vekilleri, Meclis’in çalışır hale gelmesini sağlamaya, hiç olmazsa Ankara’da her gün toplanarak ellerindeki tüm yetki ve olanakları kullanmaya davet ediyoruz.

Halktan oy isterken harcadıkları enerjinin yarısını, ülkenin içine yuvarlandığı kaosu durdurmak için harcamalarını bekliyoruz.

SİLAHLAR SUSMALI
Barış İçin Kadın Girişimi, Barış Meclisi ve Akil İnsanlar heyeti, tarafların tetikten elini çekmesi için peş peşe açıklamalar yaptı.

Farklı siyasi görüşlerden bir grup bilim,

örneği, böylesine bir çatışma ve şiddet ortamının kimsenin kazandırmadığı, büyük bir yıkım olduğunu göstermiş olmalı. Bunu göremeyecek kadar akılsız mıyız?

03. 08. 2015 – MİLLİYET