DİYARBAKIR HALKININ YANINDAYIZ, KİRLİ VE KANLI OYUNLAR AMACINA ULAŞAMAYACAKTIR!

241


227px; 230px; Son dönem yaşanan provokasyonlara dikkat çekmek için Diyarbakır’a giden DİSK, KESK, TMMOB VE TTB heyeti, 5 Haziran’da İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilen HDP mitingindeki patlama sonucunda 5 kişinin yaşamını yitirdiği yerde basın açıklaması yaptı.
Heyet açıklama öncesi yaşamını yitirenleri, patlamaya yerine bırakılan karanfillerle andı.
Heyet adına Eş Genel Başkanımız Lami özgen tarafından yapılan açıklamada son dönem yaşanan provokasyonlarla 1990’lı yılların özel savaş konseptinin hayata geçirilmek istendiğine dikkat çekilerek oluşturulmak istenen kaos ortamı ile sadece Diyarbakır halkının değil,
tercihini yeni bir yaşam, barış ve demokrasiden yana yapan herkesin hedef alındığı vurgulandı.
Kirli ve kanlı oyunların amacına ulaşamayacağının ifade edildiği açıklamada, “çünkü halklarımız 7 Haziran seçimlerinde otoriter ve dikta rejime karşı özgürlüklerden ve demokrasiden ve halkların kardeşliğinden yana bir irade ortaya koymuştur” denildi.Yaşanan olayların tüm boyutlarıyla açığa çıkarılmasının, karanlıkta kalan tek bir nokta bırakılmamasının istendiği açıklamada yaratılmak istenen kaos ortamına karşı tüm kesimlere sorumlu ve sağduyulu davranma çağırısı yapıldı.

Açıklamanın Tamamı Aşağıdadır.
EMEK VE MESLEK öRGüTLERİ DİYARBAKIR HALKININ YANINDADIR!
Aradan 25 yıl geçtikten sonra bir kez daha 1990’lı yılların özel savaş konsepti hayata geçirilmek isteniyor.
Ağrı/Tendürek provokasyonunun, Mersin-Adana bombalamalarının, Bingöl’de seçim aracı şoförünün işkence yapılarak 30 kurşunla katledilmesinin, Erzurum’da aracıyla birlikte şoförün yakılmasının, 5 Haziran Diyarbakır katliamının ve en son 9 Haziran’da Diyarbakır’da gerçekleşen infazların aynı planın ve tezgâhın parçaları olduğunu düşünüyoruz. Bismil Belediye Eş Başkanının ve HDP Eş Genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş’ın evinin polis ve özel timlerce basılması ve “yanlışlık oldu” diyerek olayın kapatılmaya çalışılmasını da unutmamamız gerekiyor.
Maşalar ve tetikçiler kim olursa olsun arkasındaki organizatörün aynı olduğu gelişmelerden anlaşılmaktadır.
AKP devletinin derin yüzü, 90’lı yıllardaki kontrgerilla saldırılarının simgesi haline gelen “beyaz reno” ve arkadan tek el atış yöntemine geri dönüş yapmıştır. AKP medyasının yayınları ise 90’lı yıllardaki Perde Arkası programını aratır cinstendir. Yandaş medya kışkırtıcı, yanlı ve kan kokan bir yayın politikasıyla olayların üzerine sis perdesi örtmekte, HDP yönetici ve üyelerini hedef haline getirmektedir.
Bu sürecin 7 Haziran genel seçiminde devreye sokulması arkasındaki siyasi gücü göstermektedir. 7 Haziran genel seçimleri sürecinde nefret, şiddet ve ötekileştirme dili kullanan AKP ve Cumhurbaşkanı tehlikeli bir kutuplaşma ortamı yaratmak istemiş, halklarımızın sağduyusu ile boşa çıkarılınca bu kez saldırılar ve linç girişimleri başlamıştır.
Tercihini barıştan ve halkların kardeşliğinden yana koyan Diyarbakır halkı bu saldırılarla adeta cezalandırılmak istenmektedir. 7 Haziran’da bölge illerinde silinen AKP Diyarbakır şahsında Kürt halkına ve barıştan yana tavır koyan tüm vatandaşlarımıza gözdağı vermekte, Ortadoğu’da devam eden etnik ve mezhepsel savaşın ülkemize taşırılacağı mesajıyla tehdit etmektedir.
Diyarbakır’da Yeni İHYA-DER Başkanının suikastla katledilmesi, sonrasında 3 vatandaşımızın öldürülmesi, 2’si ağır 8 kişinin yaralanması, sokaklarda uzun namlulu silahlarla gövde gösterileri yapılması, sağa sola ateş açılması ve polisin seyretmesi, esnaf dükkânlarının taranması darbe öncesi günleri çağrıştırmaktadır. Amaçlanan da böylesi bir ortamın yaratılmasıdır.
12 Eylül darbeci generalleriyle aynı zihni yapıda olduğunu kanıtlayan AKP, oluşturulacak kaos ortamında “kurtarıcı” rolüne soyunmak istemektedir.
Ancak bu kirli ve kanlı oyunlar amacına ulaşamayacaktır.
çünkü katledilenler, tehdit edilenler ve üzerinde oyun oynanmak istenenler sadece Diyarbakır halkı değil yeni bir yaşam, barış ve demokrasiden yana tercihini yapan bizler, tüm Türkiye vatandaşlarıdır.
çünkü halklarımız 7 Haziran seçimlerinde otoriter ve dikta rejime karşı özgürlüklerden ve demokrasiden ve halkların kardeşliğinden yana bir irade ortaya koymuştur.
AKP seçim sonuçlarını iyi okumalı, demokrasiden ve barıştan yana ortaya konan iradeye saygı duymalıdır.
Yaşanan olaylar tüm boyutlarıyla açığa çıkarılarak karanlıkta kalan tek bir nokta bırakılmamalıdır.
Yaşamını yitiren vatandaşlarımızın ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyor, herkesi sorumlu ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz.
DİSK-KESK-TMMOB-TTB