KAOS PLANI DEVREDE!

241


130px; Diyarbakır Halkı Yalnız Değildir!
Daha 5 Haziran katliamının acıları dinmeden, olay aydınlanmadan Diyarbakır’da yine kanlı bir tezgâh kuruldu.
90’lı yıllarda yüzlerce insanın yaşamına neden olan, devlet tarafından kurulduğu ve kollandığı iddia edilen yapılar yeniden harekete geçirilmek istenmektedir. Yöntem olarak 90’lı yıllarda kontgerilla saldırılarının simgesi haline gelen “beyaz reno” ve arkadan tek el atış ile öldürmelerin seçilmesi de tesadüf olmayıp açıkça mesaj niteliğindedir.
7 Haziran genel seçimleri öncesi ve sonrası yaşanan olaylar bir kaos planı uygulandığını göstermektedir. AKP darbe mekaniğini devreye sokarak oluşacak korku ve kaygılar üzerinden iktidarda kalmayı hesaplamaktadır. Bu gerçekliğin anlaşılabilmesi için AKP medyasının kışkırtıcı, yanlı ve kan akan yayınlarına bakmak yeterlidir. Yaşanan olaylarda adı geçen taraflar temkinli bir dil kullanmaya özen gösterirken yandaş kontra medya adeta sokağa çağrı yapmakta, kışkırtmakta, olayların büyümesine yönelik bir çaba içerisine girmektedir.
Diyarbakır’da Yeni İHYA-DER Başkanının suikastla infaz edilmesi, sonrasında dört vatandaşın rast gele hedefler olarak seçilerek öldürülmesi, sokaklarda uzun namlulu silahlarla gövde gösterileri yapılırken, sağa sola ateş açılırken polisin seyretmesi, Diyarbakır’da akşam karanlığı çöker çökmez insanların evlerine çekilmesi, esnaf dükkânlarının taranması darbe öncesi günleri çağrıştırmaktadır. Amaçlanan da böylesi bir ortamın yaratılmasıdır.
7 Haziran’da halklarımız barış ve demokrasiden yana irade ortaya koyarken AKP’nin dikta rejimine ve tehditlerine de prim vermediklerini ortaya koymuşlardır. Bu mesaj iyi okunmalıdır. Emekçiler, ezilenler bundan sonra da kaos tehditlerine geçit vermeyecek, her tür karanlık oyunu bozacaktır.
Katledilenler, tehdit edilenler ve üzerinde oyun oynanmak istenenler Diyarbakır halkı değil yeni bir yaşam, barış ve demokrasiden yana tercihini yapan emekçilerdir, tüm Türkiye vatandaşlarıdır.
Devlette hâkim olmadığı en küçük bir kurum bırakmayan AKP’yi sorumlu davranmaya ve derhal gerekli tedbirleri almaya çağırıyoruz.
İllegal militarist yapılanmalar dağıtılmalı, yaşanan olaylar tüm boyutlarıyla açığa çıkarılarak karanlıkta kalan tek bir nokta bırakılmamalıdır.
Yaşamını yitiren vatandaşlarımızın ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyor, herkesi sorumlu ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz.
YÜRÜTME KURULU