İSTANBUL 3 NOLU ŞUBEMİZ İKRAMİYELERİN ÖDENMESİ İÇİN EYLEMDE (25 MART 2015 ÇARŞAMBA – KADIKÖY SGM)

273

İstanbul 3 Nolu Şubemizin, Sosyal Güvenlik Emekçilerinin talepleri için yaklaşık iki aydır sürdürdüğü ve Pendik SGM, Maltepe SGM, Süreyyapaşa SGM ve ümraniye SGM’de yaptığı eylem bugün de Kadıköy Sosyal Güvenlik Merkezi’nde devam etti.
Göztepe’de bulunan Kadıköy Sosyal Güvenlik Merkezi önünde saat 12. 30’da yapılan eylemde “SGK’da Hak Gasplarına Son! İkramiyelerimiz ödensin, Yargı Kararları Uygulansın” yazılı pankartlar açıldı.


203px; 270px; Şube Başkanımız Salih Aksoy yaptığı açıklamada; “2 Kasım 2011 tarihinde kamuda eşit işe eşit ücret iddiası ile AKP iktidarı tarafından oldu bittiye getirilerek çıkarılan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile özellikle büro işkolunda ücret adaletsizliğinin daha da derinleştirildiğini ve bir çok hak kaybını da beraberinde getirdiğine değindi. özellikle SGK ve İŞKUR emekçilerinin bu kararname ile hak ve gelir kayıplarının azımsanmayacak düzeyde olduğunu, bunun üzerine AKP ile Memur Sen arasında imzalanan satış sözleşmesi, zamlar ve vergi yükü de eklendiğinde kamu emekçilerine yoksulluk sınırı rakamlarının da altında bir gelir düzeyinde çalışmanın dayatıldığını belirtti.
666 sayılı Kanun Hükmünde Kararrname ile 5502 sayılı kanun uyarınca görev yapan Sosyal Güvenlik Kurumu ve İŞKUR emekçilerinin almakta olduğu yılda iki kez verilen ikramiye, fazla mesai, kısmi ek ödeme kayıpları, Genel İdare Hizmetleri sınıfındakilere verilen fatura inceleme farkı, İstanbul’da çalışanlara verilen ek ödeme farklarının ellerinden alınmasına neden olduğunu belirten Şube Başkanımız, Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu Kanun Hükmünde Kararnamenin bazı hükümlerini Anayasa aykırılık ve 6223 sayılı Yetki Kanunu kapsamında olmadığı gerekçesiyle iptal ettiğini ve kararın Resmi Gazete’de yayınlandığını hatırlattı.

AKP iktidarının 2015 yılı için asgari ücrete
günlük 1 TL, kamu emekçilerine ise günlük 2-3 TL zammı dayattığını, her geçen gün artarak devam eden yüksek oranlı zamlar, enflasyon baskısı ve kamu hizmetlerinin piyasalaşması ve adaletsiz vergi sistemi nedeniyle kamu emekçilerinin hayatının cehenneme döndüğünü belirten Şube Başkanımız, SGK ve İŞKUR emekçilerinin ikramiyelerinin ve 15 Ocak 2015 itibariyle geçmiş kayıplarının yasal faizi ile birlikte ödenmeye başlanmasını istedi. “
Açıklamada talepler şu şekilde sıralandı:
– 01. 01. 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesiyle SGK emekçilerinin kesilen ikramiyeleri derhal yargı kararları uygulanarak geriye yönelik olmak şartıyla herkese ödensin.
– 01. 01. 2012 tarihinden sonra işe başlayan SGK emekçilerinin verilmeyen İstanbul farkları geriye yönelik olmak şartıyla yasal faizleri de hesaplanarak derhal ödensin.
– Eşit işe eşit ücret ilkesinin uygulanarak yanı başında aynı işi yaptığı çalışma arkadaşından daha az ücret alması uygulaması derhal kaldırılsın.
– İşyerlerinde son zamanlarda tekrar hortlatılan emekçileri zapturap altına almaya çalışılan sigara içme saatleri, mobbing uygulamaları derhal son bulmalı.
– SGM’lerde çay ve yemek ücretlerinin emekçilerden değil, kurum ödeneklerinden ödenmesi ve ücret uygulaması derhal son bulmalı.
Açıklamanın sonunda, Maliye Emekçilerinin talepleri ile ilgili yarın yapılacak olan eyleme çağrı yapıldı.
Şubemizin eylemi önümüzdeki hafta Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü’nde devam edecek.