DÜNYA KADINLARI YÜRÜYOR, MÜCADELE BÜYÜYOR!

287


6 Mart’ta Nusaybin’den başlayan DKY’nin Antakya ve Mersin
ayağı
sona erdi. Karavan Alanya ve Antalya’ya doğru yol alıyor. DKY programı dahilinde Antakya’da bir araya gelen binlerce kadın, yürüyüş düzenleyerek miting gerçekleştirdi. Mitingde Kürt, Türk, Arap, Ermeni kadınların dayanışma ve ortak mücadele mesajları ön plana çıktı.

10 Mart sabahı DKY’nin Antakya, Adana, Mersin ve İskenderun’dan kadınlarla buluşmasıyla çeşitli eylem ve etkinliklerle kadın mücadelesi örgütlendi. Savaşa ve kadın katliamlarına karşı, kadınların barış ve özgürlük mücadelesindeki kararlılıklarının vurgulandığı etkinliklerin ardından gerçekleştirilen yürüyüş ile binlerce kadın bir araya gelerek Uğur Mumcu Meydanı’nda coşkulu bir miting gerçekleştirdi. Miting, tiyatro ve konser etkinlikleriyle sona erdi.
DKY Mersin programı ise 11 Mart’ta Leyla Şaylemez ve özgecan Aslan’ın mezar ziyaretleri ile başladı. Ailelerin ziyaret edilerek kadın katliamlarını kınayan açıklamanın yapılmasının ardından açılışı Mersinli kadınlarla birlikte gerçekleştirilen ve ‘kadınların gözüyle yaşamı’ anlatan resim sergisiyle DKY Mersin programı son buldu.