DUVAR YIKILDI, ADALET ALTINDA KALDI’

257


Ankara çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü İşyeri Temsilcimiz Veli Saçılık’ın 5 Temmuz 2000 tarihinde Burdur Cezaevinde yapılan operasyonda, duvarı delen dozerin kepçesiyle sağ kolu kopmuş, kopan kol birkaç gün sonra sokak köpeğinin ağzında bulunmuştu.
İçerisinde İşyeri Temsilcimiz Veli Saçılık’ın da bulunduğu 61 kişi hakkında o tarihte cezaevinde oluşan hasarın karşılanması için, 31 bin TL’lik tazminat davası açılmıştır.
Yine İşyeri Temsilcimiz Veli Saçılık’ın Antalya’da görülen ve lehine sonuçlanan tazminat davası Danıştay tarafından bozulmuş, Isparta’da tekrar görülen davada AİHM kararı ve cezaevinde isyan çıkardıklarına dair davanın zamanaşımına uğraması dikkate alınmayarak, İşyeri Temsilcimiz hakkında verilen karar Danıştay tarafından da onanmıştır. Üyemize daha önce kopan kolu karşılığında tazminat olarak ödenen 150 bin TL, yasal faizi ile birlikte 700 bin TL olarak geri istenmiştir.


213px; Bugün işyeri temsilcimizin Burdur Adliyesi’nde duruşması yapılmış olup, duruşmaya MYK üyelerimizden Akın Şişman ile Şenol Köksal, Ankara ve Antalya Şubelerimizden yönetici ve üyelerimiz katılmışlardır.
Duruşma öncesinde salona girmek isteyen üyelerimiz Burdur Emniyeti tarafından engellenmek istenmiş, çıkan tartışma sonucunda 11 kişinin mahkeme salonuna girmesine izin verilmiştir. Dava süresince dışarıda bekleyen ağırlıkla BES üyeleri dışarıda desteklerini sürdürmüşlerdir.
Duruşma sonrasında İşyeri Temsilcimiz Veli Saçılık ve Avukat Senem Doğanoğlu yaptıkları açıklamalarda 2001 yılında açılan duvar davasının 76. duruşmasına girdiklerini, davanın bilinçli olarak uzatıldığını, sonuna kadar davanın takipçisi olacaklarını ifade etmişlerdir.
MYK üyemiz Şenol Köksal ise adliye önünde yaptığı basın açıklamasında; BES olarak gerek bu davada haksızlığa uğrayanların, gerekse de üyemiz Veli Saçılık’ın yanında olduğumuzu belirterek, her türlü dayanışmayı adalet yerini bulana kadar göstereceğimizi ifade etmiştir. (Basın Açıklaması İçin

TIKLAYINIZ…)
Duruşma, dava dosyasındaki eksikliklerden dolayı 09. 12. 2014 tarihine ertelenmiştir.

MERKEZ YÖNETİM KURULU