MUSTAFA SÖNMEZ: RTE?NİN AĞAOĞLU?NA KIYAĞI VE BETON?UN İSYANI (27.12.2013)

189

Neredeyse 10 yılı bulan ‘TOKİ Başkanlığı’nın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı yapılan Erdoğan Bayraktar’a (EB) ‘Beton’ lakabını ben yakıştırdım. Kanımca üstünde çok güzel duruyor. RTE’nin inşaat üstünden rejim inşasında az emeği yoktur EB’nin. Gelin görün ki, tepesini attırdı Oflu EB’nin, RTE. Çağlayan ve Güler ile birlikte istifasını istedi. “Neden” diye sordu EB… Oğlu gözaltına alınmış ama serbest bırakılmıştı. Büyük müteahhit Ali Ağaoğlu ile birlikte adının geçtiği telefon ‘tape’lerinde bir suç isnat ediliyorsa, onu RTE ile birlikte işlemişlerdi. Tartıştılar. Sonunda RTE, “Azlettim seni” dedi. O da çıktı NTV’ye ve “Başbakan istifa etmelidir” dedi. ‘Beton’un isyanıydı bu. İsyanın burada kalacağını sanmam; karakola gider bu…

BAKIRKÖY’DE…
İstifa ettirilen Çağlayan ve Güler ile tribüne gönderilen Egemen Bağış, ‘altın’ odaklı yolsuzluklarla anıldılar. EB’ninki ise arsa rantı ile ilgili. 23 Aralık tarihli Taraf gazetesine sızdırılan telefon görüşmelerinin deşifreleri, ortada bir imar yolsuzluğu olduğuna işaret ediyor. Proje, Bakırköy’dedir.

Ali Ağaoğlu projeleri içinde Bakırköy 46 olarak anılmaktadır. Tanıtımında şöyle deniyor: “Veliefendi Hipodromu’nun karşısında, yaklaşık 45.500 m2 alan üzerine inşa edilmesi planlanmaktadır… Projede, yükseklikleri 22 kattan oluşacak 5 blokta 1.215 adet konut ve 3 blokta 12 adet villa olmak üzere, toplamda 1.227 adet konut bulunmaktadır”. Yine tanıtımdan anlıyoruz ki; daire fiyatları 1,5 ile 2,5 milyon TL arasında. Dubleksler 5,5 milyona kadar çıkıyor. Büyük paralar…

‘ÖZEL PROJE’
Hipodromun karşısındaki arazi 70 dönümdür. Ağaoğlu 2011’de aldığında, bu arsanın 40 dönümü İBB’nin ‘İmar Planı’nda park alanı olarak görünüyordur. İnşaata uygun bölüm ise 30 dönümdür. Ağaoğlu, Başkan Topbaş’a gider ve “40 dönümlük park alanını 25 dönüme düşürün, bana 15 dönüm daha inşaat alanı verin; ayrıca emsal değişikliği yapın, binanın boyunu 63 metreden 70 metreye çıkarın” der.
 
Topbaş talebi geri çevirir, İBB Meclisi reddeder projeyi. Ağaoğlu bunun üzerine RTE’ye gider. RTE, Beton EB’yi çağırır; kullan, sana verdiğim yetkiyi özel proje etiketi yapıştır üstüne ve bitir işi, der. Bu da AKP rejiminin 2011 sonrası numaralarından biridir. Beton’un başına getirildiği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na; belediyeleri aşarak, istedikleri yerleri ‘özel proje alanı’ ilan etme, böylece belediyeleri ‘bypass’ etme yetkisi tanınmıştır. RTE şimdi EB’ye; o yetkiyi kullan, Ali’yi üzme, demektedir.

Dinlenen telefon dökümleri, Taraf’ta 23 Aralık Pazartesi yer aldı.  Büyükşehir Belediye Meclisinin İmar Komisyonu Başkanvekili Timur Soysal, planda o arazideki inşaat yüksekliğin 63 metre olduğunu belirtiyor ve bunun arttırılmasına karşı çıkıyor. Ali Ağaoğlu, “63 değil, 70 metre yükseklik” diye dayatıyor ve ekliyor; “Bak, ben onu bakanlığa yaptırmadım açık net konuşuyorum… ‘Başbakana yaptırdım. Yani yapmadınız, yapmadınız!.. Kadir Bey bin kişinin önünde söz verdi, Bu ay dedi, önümüzdeki ay dedi yapmadı. Ben de gittim sayın ‘patron’a söyledim. Büyük ‘patron’a; o da direkt bakana talimat verdi, Halledin burayı dedi”.
 
TELEFONDA…
Taraf’ın 11 Ocak 2013 tarihli diye belirttiği bir diğer dinleme kaydında, AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Ağaoğlu’na şöyle yakınıyor; “O şimdi çok ciddi sıkıntıya sebebiyet veriyor ya, orada şimdi Büyükşehir reddetmiş, onun üzerine bakanlığa gidilmiş, bakanlık özel proje ilan etmiş. Bu ciddi şekilde bizim grup açısından sorun haline geldi. Çünkü Büyükşehirin reddettiği bir şey bu. Üstelik Büyükşehire bakanlık görüş sormuş, görüşü beklemeden planı yapmış.”

Ali Ağaoğlu ise Kadir Topbaşın projeyi engellediğini söyleyip, devam ediyor: “Onun üzerine ben sayın büyük patron, yani anladınız… Bir ziyaretimde ona bahsettim, o da Erdoğan Bey yapsın diye söylemişti. Yani direkt onun talimatı ile yapılan bir şey yani bu…”
 
Olay açık; 12’si villa, 1227 konutluk proje; yaklaşık 3 milyar TL’lik  bir iş. Bunun vücut bulmasına İBB’ye rağmen ‘özel proje’ etiketi yapıştırılarak  kolaylık sağlayan RTE başrolde, bunu uygulamaya memur edilen EB de ikinci rolde. ‘Kolaylığı’ isteyen Ağaoğlu, 3 gün gözaltında tutuldu ve salındı. Bu dosyadan dolayı istifası istenen Beton EB isyan ediyor; Benim günahım ne, sen istedin ben yaptım diye. Haksız mı? Değil. Hesap sorulacaksa; öncelikle RTE ve Ağaoğlu’ndan sorulması gerektiği ortadadır.

RTE, Ağaoğlu’na bu kıyağı kara kaşı kara gözü için yapmadı, herhalde… Doğru adrese gidilmeli; ‘Patron’dan hesap sorulmalı. 2011’den bu yana ‘özel proje’ vb adı altında, belediyeler ‘bypass’ edilerek kim bilir kaç milyarlık projeler emrivakiyle geçirildi RTE’nin emriyle. Belediye başkanları yerel yöneticiler neredeyse ezilerek! Onun da dökümünü bize çıkarmalı Erdoğan Bayraktar. Madem yaptı bir ‘yiğitlik’, devamını da getirsin.
 27.12.2013 – YURT