GÖZALTI TERÖRÜNE SON!

197

Konfederasyonumuz KESK ve Sendikamız BES kurulduğu günden beri çok yoğun baskılarla, sürgünlerle, işten atmalarla, idari ve adli soruşturmalarla karşı karşıya kalmıştır.
AKP’nin “ileri demokrasi” döneminde hakları için mücadele eden, örgütlenen; gençler, öğrenciler, işçiler, memurlar, bir bütün halk kesimleri baskıyla susturulmaya çalışılmaktadır. İleri Demokrasiden bahsedilen bu dönemde 12 Eylül dönemini aratmayacak günler yaşanmaktadır.
Yasal dernekler basılmakta, Demokratik Kitle Örgütlerinin Yönetici ve Üyeleri evleri basılarak gözaltına alınmakta, tüm basın açıklamalarına polis müdahale etmekte, dergiler ve gazeteler baskınlarla sindirilmeye çalışılmakta, basın açıklamalarından sonra gözaltılar yaşanmaktadır.
Bunun son örneği bugün yaşandı. Ankara 1 Nolu Şube eski başkanımız ve SGK İşyeri Temsilcimiz Ahmet TURAN’ın da içinde bulunduğu 8 kişi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla ev araması yapılarak gözaltına alınmışlardır.
Konfederasyonumuza ve sendika üye ve yöneticilerine, demokrat kurumlara yönelik geliştirilen baskı, gözaltı ve tutuklamalar hiçbir demokratik ve hukuki ölçüye sığmamaktadır. Bu tür uygulamalar, temel insan haklarından olan örgütlenme ve ifade özgürlüğünün ihlalidir.
Demokratik açılım söylemlerinin gündemde olduğu bir dönemde, bu tür baskı ve gözaltılarla, tutuklamalarla, AKP Hükümetinin sadece kendine demokrat olduğu bir kez daha açığa çıkmıştır.
Bu gözaltılar, baskılar; kamu emekçilerinin yıllardır sürdürdüğü sendikal haklar, emek ve demokrasi mücadelemizi kararlılıkla sürdürmemize engel olamayacaktır.
KESK ve KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası olarak; Hak arama mücadelesi sürdüren, hakları ve geleceği için örgütlenen, baskılara ve zulme karşı alanlarda haykıran tüm demokrasi güçlerinin yanında haksızlıklara karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.
Demokrasiye ve Demokratik Kitle Örgütlerine yönelik tüm bu baskıları, baskınları, gözaltı ve tutuklamaları kınıyor, Baskılara Boyun Eğmeyeceğimizi bir kez daha yineliyoruz.
Ankara 1 Nolu Şube SGK İşyeri Temsilcimiz Ahmet TURAN ve gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, hak alma mücadelesine yönelen faşizan baskılara son verilmelidir.
BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ…
YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ…

MERKEZ YÖNETİM KURULU