SGK EMEKÇİSİ HAKLARINI ALMAK İÇİN MÜCADELEDEN VAZGEÇMİYOR! ULUFE DEĞİL HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ!

54

SGK Emekçilerinin ekonomik ve özlük haklarının karşılanması için her Perşembe günü Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenleyen Antalya Şubemiz, bu Perşembe günü de SGK Emekçilerinin taleplerini kamuoyuyla paylaştı.

Yapılan basın açıklamasında; “Kazanana kadar, emeğimizin hakkını alana kadar, aydınlık yarınlara kavuşana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz!” denildi.

Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Selma Güzel tarafından okunan açıklama aşağıdadır:

BASINA VE KAMUOYUNA

SGK çalışanları olarak açlık sınırındaki bir maaşla, 85 milyon vatandaşa canını dişine takmış, hizmet veriyoruz.

1990’lı yıllar itibariyle reform adı altında gündeme getirilen yasalarla temel bir hak olan sosyal güvenliğin adım adım tasfiyesini yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Emekli aylıklarının açlık sınırının kat be kat altında kaldığı, Asgari ücretin 1/3 gelire sahip olanın sağlık giderleri için GSS primi ödemek zorunda olduğu, muayene ve ilaç katkı paylarının miktarının her geçen gün arttığı, sağlık hizmetlerinden yurttaşlarımızın parası kadar yararlandığı koşullarda yaşıyoruz.

“GENE BİLDİK BİR TİYATRO OYUNUNU HEP BİRLİKTE İZLEYECEĞİZ”

Genelde kamu emekçilerini özelde SGK Emekçilerini sefalet zammına mahkûm eden, en düşük SGK Emekçisinin maaşının Nisan ayı açlık sınırının altında bırakılmasına neden olan sözleşmelere imza atan, SGK Emekçilerinin taleplerinin hiçbirini Toplu Sözleşme sürecinde gündeme bile getirmeyen, SGK yönetiminde kamu emekçilerini temsilen Memur Sen temsilcisinin yer aldığı bir dönemdeyiz.

Bildiğiniz gibi Ağustos ayında ekonomik ve sosyal haklarımızın belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayacak toplu sözleşme imzalanacak. Gene bildik bir tiyatro oyununu hep birlikte izleyeceğiz. Yandaş memur sen imzayı atacak ve memuru-emekliyi mağdur etmedik diyecek, sayın Cumhurbaşkanına da teşekkür ziyaretleri için sıraya dizilecekler. 7nci si imzalanacak olan toplu sözleşmelerden daha önce imza altına alınan 6 tanesinden memnun kaldınız mı arkadaşlar? Hangisi beklentimizi karşıladı, hangisi kayıplarımızı karşıladı?

Bu yoksulluk ve sefalet düzenini her birlikte sona erdireceğiz değerli arkadaşlarım.

“BÜYÜK HAKSIZLIKLARA UĞRADIK”

SGK çalışanları olarak açlık sınırındaki bir maaşla, 85 milyon vatandaşa canını dişine takmış, hizmet etmekteyiz. Ancak bu hizmetimizin karşılığını alabiliyor muyuz? Hayır.

Aksine büyük haksızlıklara uğradık. 2011 yılında yayınlanan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile daha önceden SGK çalışanının almakta olduğu yılda iki asgari ücret tutarındaki ikramiye ile kimi ek ödemelerimiz 2012 yılında kaldırılmıştır. Sendikamızın Anayasa Mahkemesi başvurusu sonucu verilen iptal kararına rağmen, mahkeme kararı yok sayılmış, gereği yapılmamış, hukuksuz bir şekilde ikramiyelerimiz gasp edilmiştir.

Peki tüm çalışanların mı ikramiyeleri kesildi?  HAYIR! Kimi ayrıcalıklılar almaya devam etti. Ancak Nefes almadan çalışan, hizmet borçlanma işlemlerini hemen yapıp EYT linin aylıklarını yetiştirmeye çalışan, açlık sınırında maaş alan SGK emekçisinin ikramiyesi kesildi.

Sizce bu ADALETLİMİ?

SGK EMEKÇİSİ KENDİSİNİ 3600 KAPSAMI DIŞINDA BULMUŞTUR”

Diğer bir haksızlık da Ek Gösterge Düzenlemesin de yaşandı.

Ek gösterge düzenlemesi ile kimseyi mağdur etmedik’ sözü gerçek değildir. Bilakis çok geniş bir çalışan kesimi mağdur olmuştur. Mağduriyetin katmerlisini de SGK emekçisi yaşamaktadır.

Düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanması ile beraber, emeklilerin, iştirakçilerin ek gösterge işlemlerini, kodlama işlemlerini yeni maaşlarına yetiştirmek için gece gündüz demeden alın teri döken SGK emekçisi kendisini 3600 kapsamı dışında bulmuştur. Sizce bu adaletli midir?

Değerli arkadaşlar, 3 ayı aşkın süredir alanlarda, iş yerlerimizin önünde alkışlı eylemler, açıklamalar, iş bırakma eylemleri yapıyoruz, sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.  Kamu kurumları içinde en az maaşı aldığımızı, gittikçe yoksullaştığımızı, evimizin kirasını ödeyemez hale geldiğimizi, çocuklarımızı okutmakta zorlandığımızı, kısacası geçinemediğimizi anlatıyor ve kalıcı çözümler istediğimizi söylüyoruz. Ancak bizi yönetenler duymazlıktan, görmezlikten geliyorlar. Sesimizi duyurana kadar eylemlerimize devam edeceğimizi tekrar tekrar söylüyoruz.

Gasp edilen ikramiyelerimiz ödendi mi?
Maaşlarımızda kalıcı bir iyileştirme yapıldı mı?
Ek ödeme puanlarımız artırıldı mı?
3600 ek gösterge verildi mi?
Açlık sınırında maaş alan SGK emekçilerinin hangi sorununu çözdünüz?

Bu kurumda çalışanların hiç birisi, burada çalışmaktan mutlu değil. Önceden buraya geçmek için araya torpil konulurdu, şimdi buradan kaçmak için torpil aranıyor. Bizleri getirdiğiniz son nokta bu…

Değerli Basın Emekçileri, şimdi taleplerimizi sizler aracılığı ile bir kez daha kamuoyu ile paylaşalım.

Sosyal Güvenlik Kurumu emekçileri olarak 2012 yılında haksız ve hukuksuz bir biçimde kesilen ve mahkeme kararına rağmen halen ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz.

Sosyal güvenlik kurumu ek ödeme yönetmeliğinde yer alan ek ödeme puanlarına 100 er puan eklenmesini istiyoruz.

Ek gösterge düzenlemesinde 3600 kapsamı dışında bırakılan başta SGK çalışanları olmak üzere büro emekçilerine 3600 ek gösterge istiyoruz.

Aynı hazine maliye bakanlığında olduğu gibi, kurum içi uzmanlık kadrolarının ihdas edilmesini ve sosyal güvenlik tazminatı ödenmesini talep ediyoruz.

Ücretsiz yemek hizmeti, tüm işyerlerimizde kreş istiyoruz. İnsan onuruna yakışır koşullarda çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz. Ulufe değil hakkımız olanı istiyoruz!

Son olarak, yaşam sürüyor değerli arkadaşlar, boyun eğecek değiliz.  Onurlu ve insanca yaşam mücadelemizi sürdüreceğiz.

Umutsuzluk yok. Biz bu ülkeyi, bu ülke halkını karşılıksız sevdik. Sevdiklerimize sırtımızı dönemeyiz. Kazanana kadar, emeğimizin hakkını alana kadar, aydınlık yarınlara kavuşana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Yaşasın birlikte örgütlü onurlu mücadelemiz!