BES/AR: 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN 2023 ŞUBAT AYI AÇLIK SINIRI 11 BİN 175 LİRA!

529

Gıda madde fiyatları üzerinden yapılan hesaplamaya göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Şubat 2023 için 11 bin 175 liradır.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı kısacası Yoksulluk Sınırı 36 bin 408 lira, bekâr bir çalışanın yaşam maliyeti ise 15 bin 086 lira olmuştur.

Kamuda 10 yıllık sözleşmeli, eşi çalışan ve evli, iki çocuklu bir emekçi gelir vergisi kesintileriyle birlikte 10 bin 685 lira ücret ile açlık sınırının altında hayatını ancak idame ettiremeye çalışıyor.

Kamuda 20 yıllık şef kadrosunda, eşi çalışmayan, iki çocuklu bir emekçi Mart ayı gelir vergisi kesintileriyle birlikte 14 bin 760 lira ücret ile açlık sınırına yakın, yoksulluk sınırının yarısından bile az bir ücret ile yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Büro Emekçileri Sendikası olarak kamuda yoksulluk sınırının altında maaş alan emekçi kalmasın derken, açlık sınırının bile altında ücret alan emekçiler var.

  • Kamuda Açlık Sınırının Altında Çalışan Emekçiler Var!
  • Sağlıklı Beslenmenin Maliyeti Günlük 372 Lirayı Geçti!
  • 2023 Yılında Da Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında Kaldı!
  • En Düşük Emekli Maaşının 7500 Tl’ye Yükseltilmesi Bir Anlam İfade Etmemektedir!
  • En Düşük Emekli Aylığı Açlık Sınırının Altında !
  • Bekâr Bir Kamu Emekçisinin Yaşam Maliyeti, En Düşük Memur Maaşının Üzerinde!
  • Bekâr Bir Kamu Emekçisinin Yaşam Maliyeti 20 Yıllık Evli, İki Çocuklu ve Şef Kadrosunda Çalışan Memur Maaşının Üzerine Çıktı!

Kamu Emekçileri, Emekliler, Asgari Ücretli, İnsanca Yaşayacak Bir Ücret, Güvenceli İş Güvenli Gelecek İçin 14 Mayıs’ta Açlığın ve Yoksulluğun Hesabını Soracaktır.

Büro Emekçileri Sendikası olarak tüm Kamu Emekçilerine, asgari ücretlilere, emeklilere insanca yaşayacak bir ücret talebimizi ısrarla tekrarlıyoruz.