10 EKİM KATLİAMI DAVASI: ‘ADALETİN KÜLÜ KALMIŞTIR’

226


10 Ekim Ankara Katliamı Davasının 10. Grup Duruşmaları Sincan Cezaevi İnfaz Kurumu’nda başladı.
Duruşmaların sonunda karar verilmesi bekleniyor. Geçtiğimiz duruşmada avukatların tüm itirazlarına rağmen mütalaa verilmişti. Davada ihmali olan kamu görevlileri yargılanmıyor.
DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin 10 Ekim 2015 tarihinde düzenleyeceği “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” öncesinde IŞİD, Ankara Tren Garı’nda bombalı saldırı düzenledi. Saldırıda 103 kişi hayatını kaybetti. Katliamla ilişkin Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması FETö sanıkları için özel olarak inşa edilen Sincan Ceza İnfaz Kurumu içerisindeki duruşma salonunda görülmeye başlandı.
KATLİAM GüNüNDEN DAHA FAZLA POLİS!
Duruşma öncesinde çeşitli illerden ve Kızılay’dan otobüsler kaldırıldı. Duruşmayı izlemeye gelen mağdur aileleri 4 arama noktasından geçirildi. Aileler, 6 noktada kimlik kontrolü yapıldı. Cezaevi kampüsünün çevresindeki bazı noktalarda TOMA ve akrep araçları konumlandırıldı. Duruşma salonuna sarı basın kartı olmayan basın emekçileri alınmadı. Mağdur aileleri X- Ray cihazından geçirildi.
Salonda 10 Ekim katliamının yaşandığı Tren Garı’ndan daha fazla polisin bulunması dikkat çekti. Duruşmaya izleyici olarak EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Oya Ersoy, Ayşe Acar Başaran, Gülistan Kılıç Koçyiğit ile CHP milletvekilleri
özgür özel, Veli Ağbaba, Onursal Adıgüzel, Sezgin Tanrıkulu, Murat Emir, Kani Beko, Ali Haydar Hakverdi, Mahmut Tanal, İrfan Kaplan, Kadim Durmaz, Kemal Zeybek, Yıldırım Kaya, Tekin Bingöl katıldı.
DİSK, KESK, TMMOB, TTB yöneticileri de salondaki yerini aldı. Katliam mağduru ailelerin duruşma salonuna telefon, anahtar, çakma vb. eşyaları sokmasına izin verilmedi.
İTİRAZLARA RAĞMEN MüTAALASININ ARKASINDA DURDU!
Mahkeme Başkanı, dava dosyasına sanık ve mağdur avukatlarının gönderdiği dilekçeleri okudu. Mağdur ailelerinden birinin “Burada katliam yapıldı” feryadını duyan Mahkeme Başkanı, konuştuğu mikrofonun sesinin yükseltilmesini istedi. Savcı daha önce verdiği mütalaasını tekrarladı ve bu mütalaa doğrultusunda karar verilmesini istedi.
İNSANLARA EZİYET çEKTİRİYORSUNUZ!’
Daha sonra konuşan müşteki avukatlardan Murat Kemal Gündüz, “50 celsedir Sıhhiye’de yargılamayı sekteye uğratacak hiçbir şey olmamasına rağmen davayı Sincan’a naklettiniz. İtiraz ettik, reddedildi. Duruşma şehirden kaçırıldı. Müvekkillerimizi göremiyoruz, sizi dahi zor görüyoruz. İnsanlar eziyet çekerek duruşmalarını takip etmeye çalışıyorlar. Şehir dışlarından gelen insanlar, sınırlı sayı olduğu için duruşmaya dahi katılamıyorlar. ” diyerek yaşananlara tepki gösterdi. Avukat İlke Işık da “7 Kasım 2016’dan beri bu katliamı her yönüyle anlatmaya çalıştık. 103 insan hayatını kaybetti ve yakınları buradalar, 2 yıldır bu davanın peşindeler. Esas hakkında mütalaaya karşı müvekkillerimizin beyan etmek istedikleri var. Müvekkillerimiz beyanda bulunacaklar” dedi.
Mahkeme başkanının bu talebi reddetmesi üzerine Avukat Mehtap Sakinci Coşgun “Silahların eşitliği ilkesi gereği, davanın asıl tarafı olan katılanları olarak beyanda bulunacağız. ” dedi. Heyetle yapılan tartışmalar sonucunda katılanların aralarında belirledikleri 6 kişinin beyanda bulunulması kararlaştırıldı.
ZöHRE TEDİK: BU ARAMALAR KATLİAM GüNü NEDEN YOKTU?
Katliamda hayatını kaybeden EMEP GYK üyesi Korkmaz Tedik’in annesi müşteki Zöhre Tedik şunları söyledi: “Tek talebimiz bu ülkede ne askerin ne polisin ölmesi ne de sivillerin ölmesiysi. Benim oğlum, ‘Tarhana yaparken anne sensiz olmaz’ dedi.
Güle oynaya 81 ilden insanlar Ankara’ya geldi. O gün otobüsler aranmadı. Orada tanıklarımızla, barış için gelenlerle öpüştük. Bombalar patladı. İnsanlar cesetler üzerinden atlarken üzerimiz gaz bombası atıldı. Benim oğlum yere düşünce görmedim. Arkadaşları bulmuş, vatandaşlar bulmuş. Benim oğlumun atılan gazdan nefesi daraldı da öldü. çocuklarımızın üzerine IŞİD’liler bomba atmasına göz yumanlar, çocuklarımızın hastaneye yetiştirilmesine engel olanlar neden yargılanmıyor” diye konuştu.
Tedik hakime seslenerek, “Sayın hakim kaç aramadan geçtik. Ancak çocuklarımızın üzerine bomba atanlar neden aranmadı? Benim üzerime bomba atıldı. Üzerimde et parçaları vardı. Siz bu çocuklarımızın katillerini yargılamıyorsunuz. IŞİD’lilere ise basit cezalar veriyorsunuz. Biz gerçek sorumluların yargılanmasını istiyoruz. Şu salona girerken üzerimizde aranmadık tek nokta bırakmadınız. Keşke o zaman bu arama yapılsaydı da bizim çocuklarımız ölmeseydi” diye konuştu.
‘ADALETSİZLİĞİN EN BüYüĞüNü GöRüYORUZ’
Mağdur ailelerinden Kemal Kılıç, katliam günü mahkeme salonunda olan güvenlik önlemlerinin olmadığının altını çizerek, “Bu önlemi alan kolluk kuvvetleri o gün neredeydi, emniyet neredeydi? Biz adalet için buradayız ancak adaletsizliğin en büyüğünü görüyoruz. çünkü bizim çocuklarımızın katillerini burada koruyor ve kolluyorsunuz. Gerçek eksik iddianamelerle ortaya çıkmaz. Sunduğumuz delillere itibar göstermiyorsunuz” diye konuştu.
İLAçLARINI DURUŞMA SALONUNA ALMAMIŞLAR
Söz alan Ayşegül Duman da “Ben buraya Artvin Şavşat’tın bir köyünden yüzde 45 engelli geldim. Fizan’a da götürseniz gelirim. Bu katliamdan sonra psikolojik tedavi ve ilaç kullanmaya başladım. Bugün içeri girerken duruşma salonuna ilaçlarımı almadılar. Gerçek adaleti sağlamazsanız bundan sonra olacak katliamların vebalini almaya hazır mısınız? Biz tarihe adımızı kanla yazdık, siz de adaletle yazın. Bu sanıklar zaten ceza alacaklar da bizim derdimiz sadece bunlar değil. Bu katliamın yolunu açanlar yargılanmazlarsa yarın yine bu suçu işleyecekler ve masumlar ölecek. Bunun vebalini almaya hazır mısınız?” dedi.
‘NEDEN SORUMLULUĞU OLAN BİR TANE YETKİLİ çIKMIYOR?’
Müştekilerden Gazeteci- Fotoğrafçı özcan Yaman, “Bir havaalanında uçağa binmek, buraya girmekten daha kolay. Olay günü alanda tam bunun tersi vardı. Bu ülkenin mahkemesi Gar Katliamı diyemiyor, ‘Ankara olayı’ diyor. Dosya yeniden açılmalı, baştan sona deliller yeniden toplanmalı. Antep Emniyeti’ne adamlar bıçakla girip çıkıyormuş. çağırın o emniyet görevlilerini, neden böyle oldu diye soralım. Neden sorumluluğu olan bir tane yetkili çıkmıyor. Avrupa’da en ufak olayda istifa ediyorlar. Siz davayı kapatmayı düşünüyorsanız bu dava yeniden açılır Hakim Bey. Durumu vicdanınıza bırakarak, yeniden düşünmenizi istiyorum” dedi.
‘TOPLANMAYAN DELİLLERLE BU MAHKEMENİN BİTMESİNİ YüREĞİM KABUL ETMİYOR’
Katliamda hayatını kaybeden avukat Uygar Coşgun’un annesi Nuray Coşgun, hakime “Ben sizin meslek taşınızın annesiyim” diye seslenerek, “Benim çocuğum kan görmeye dayanamıyordu. Katliam günü ‘Acaba bir yerde bayıldı mı ?’ dedim. Ancak bu olmadı. Acı bizi kötü bir yerden buldu. Toplanmayan delillerle bu mahkemenin bitmesini yüreğim kabul etmiyor. Bu çocuğu yıllarca babasız kılmaya kimin hakkı vardı. Ben sadece gerçek adalet istiyorum. Onlara göz yuman herkesin yargılanmasını ve adalet istiyorum” diye konuştu.
‘KATLİAMA YOL AçANLARI DOSYADA GöRMEK İSTERDİM’
Katliamda yaralanan Cihan Andiç’in babası Ahmet Andiç, çocuğunun halen tedavisinin sürdüğünü vurgulayarak, şöyle konuştu: “Tedavi için gitmediğimiz hastane kalmadı. Katliama yol açanların dosyalarda yer almasını görmek isterdim. Bazen devletler ve içindeki organlar da hata yapabiliyor. Biz 2. Dünya Savaşı’nda sonra Alman Başbakanın Polonya’da diz çökerek nasıl özür dilediğini gördük. Bizim ülkemizde de katliamda ihmali bulunanların ‘Bizim sorumluluğumuz var ve gereğini yapmalıyız’ demeliydi” dedi.
‘ARTIK ADALET MüLKüN DEĞİL İKTİDARIN öZEL MüLKü’
Katliamda yaralanan Muhammed Bahadır Kılıç, “15 Temmuz gecesi halka ateş açan askerleri yargılayan mahkeme ile katliam günü üzerimize gaz sıkanlar arasında ne fark var? Bugün yaptığınız yargılama göstermelik demek istemiyorum. Ama arkanızda yazan adalet mülkün temelidir yazısı artık adalet iktidarın özel mülküdür oldu. Siz mahkemeyi hangi sonuçla sonlandırırsanız sonlandırın barış talebinin yanında adalet talebini de görmeye devam edeceksiniz” dedi.
Hayatını kaybeden Turan Bozacı’nın oğlu çağatay Bozacı, tepki gösterdiği bazı sözleri üzerine salonundan atıldı.
10 Ekim Ankara Katliamı Davası’nın Sincan’da görülen 10. tur duruşması verilen öğle arasından sonra
katliam mağdur ve avukatların savunmalarıyla devam etti.
10 Ekim ailelerinin müdafi avukatları, Türkiye’de IŞİD’in nasıl örgütlendiğine ve devletin bunu görmezden geldiğine dikkat çekti ve devletin sorumluluğuna vurgu yaptı.
Söz alan Elif özdoğan’ın konuşması Türkçe bilmediği için tercüman aracılığıyla çevrildi. özdoğan,
Kürtçe yaptığı konuşmasında, “Eyleme geldiğimiz gün etrafta polis yoktu. Patlama olduktan sonra kendimi hastanede buldum. Üstümüzde et parçaları vardı. Polisler gaz sıkıyorlardı. Yaralıları gördük. Gaz sıkıldığı için yaralılar ölmüştü. Polisler ambulansların gelmesini engellediler. Alanın ortasında TOMA’lar vardı. Ambulans gelmediği için taksiyle gitmek zorunda kaldık. Taksi bizi almak istemedi. Şimdi ise psikolojik tedavi görüyoruz. Şikayetçiyiz. ” diye konuştu.
‘IŞİD’İN öRGüTLENMESİNE İZİN VERİLDİ
Mağdur avukatlarından söz alan Tonguç Cankurt, IŞİD’in örgütlendiği Gaziantep’te 10 Ekim katliamına kadar ciddi bir operasyon yapılmadığını anlatarak “Bu dönemde IŞİD’in Adıyaman’da örgütlenme içerisinde olduğuna dair basına çok sayıda veri yansımıştı. Farklı yerlerdeki soruşturmaların aynı sonuçlanması bir siyasi iradeyi gösteriyor. Bunu dönemin Başbakanı Davutoğlu açıkça söyledi. ‘Potansiyel şüpheli olarak birini tutuklayamayız’ dedi” Cankurt, IŞİD örgütlenmesine izin verildiğini bu ifadeler üzerinden örneklendirdi.
‘TüRKİYE’NİN ADI CİHATçI OTOBANI OLARAK ANILDI’
Avukat Kazım Bayraktar, IŞİD’in örgütlenmesi ve katliamların yolunun nasıl açıldığını anlatacağını belirterek, “Suriye’de iç savaş sürecinde kurtlar sofrası oluşturuldu. Türkiye’nin siyasi iktidarı da bu sofrada yerini aldı. Şam’a girilecek, Emevi Camii’nde namaz kılınacaktı. Saraydaki hesaplar tutmadı. Suriye’deki kan Türkiye’ye sıçradı. öSO gibi batı devletleriyle birlikte meşrulaştırılanları bir yana bırakıyorum, Türkiye siyasi iktidarı bu fırsattan bir fırsat daha çıkardı. El- Kaide, IŞİD gibi örgütlenmelerin Suriye’de örgütlenmesinin yollarını açtı” diye konuştu. “IŞİD, El- Kaide, El Nusra Türkiye’nin yargı kararlarında terör örgütü olarak tescil edildi” diyen Bayraktar, şunları ekledi: “Bu örgütler tescil edilmiş olmasına rağmen siyasi iktidar bu örgütlere terör örgütü diyemedi. Bu politikanın pratikte uygulanmasında Suriye’de yapılmak istenen kısmen laik çizgilere sahip olan Suriye anayasal rejiminin yıkılmasıydı. Şu süreçte ise Türkiye’nin laik çizgideki anayasal rejiminin yıkılmaya başlandığına şahit oluyoruz”dedi.
‘DEVLET BİR ELİYLE İSTİHBARAT DİĞER ELİYLE ARMUT TOPLUYORDU’
Bayraktar, IŞİD üyelerinin Türkiye’de dernek kurmasına bile izin verildiğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin adı cihatçı otobanı olarak anılmaya başlandı. Bu tür politikalar uygulanırken, devletin bu politikalarından özerk geleneği vardı. Siyasi iktidarlar suç işlerken, devlet geleneğinde bunlar kayıt edilir. Devletin bir eli istihbarat toplarken, diğer eli armut topluyordu. Ama iki el de aynı merkezden yönetiliyordu. Kanıtlar, kayıtlar toplandı. Yapılan operasyonlar kayıtlara rağmen sınırlı tutuldu. Demek ki arkasında bir hesap var. örneğin El- Kaide soruşturması Türkiye’de daha önce belki yapılmıştır ama bizim 10 Ekim dosyasına gelene bakıyoruz. Devletin takip yapan eli 2012 yılında harekete geçti ve bir tutanak düzenledi. Tutanakta El- Kaide üyelerinin toplantı yaptıkları geçiyordu. İsimler veriliyordu. Bu isimler 2015 yılında katliamları yapacak hücrelerin ele başları” diye konuştu. Bayraktar, IŞİD üyelerinin takip edilmesine rağmen yakalanmadığını dava dosyalarından örneklerle anlattı.
‘EGEMENLER KİRLİ İŞLERİNİ YAPARKEN PİYONLAR KULLANIRLAR’
Bayraktar, IŞİD sanıkları hakkında Gaziantep Adliyesi savcı ve hakimlerinin işleme koymama kararı verdikleri ifade ederek, “Antep savcıları aralarında top çeviriyor” dedi. Bayraktar, mahkeme heyetine seslenerek, “Egemenler kirli işlerini yaparken piyonlar kullanırlar. Her birinin kullanmaz tarihleri vardı. Onları kullanım tarihleri bittiğinde çukura atarlar. Sayın savcı geçen duruşma ‘kimseye yaranamıyoruz’ dedi. Sadece tetikçileri yargılayarak, ‘adalet yerini buldu’ diyemezsiniz müdahiller ve avukatlara. Bu tür tarihsel davalar bir şekilde sonuçlanır ancak tarih unutmaz. Arşivine kayıt edilir. Gün gelir hesap görülür” diye vurguladı.
‘BU BİR PATLAMA DEĞİL KATLİAMDIR’
Avukat Nuray özdoğan, duruşma salonun kapısına yazılan “Gar patlaması davası” yazısına tepki göstererek, “Zihniyetin değişmesi gerekir. Bu bir patlama değildir, katliamdır. Bu tanımlamanın değiştirilmesi gerekir” ifadelerini kullandı. özdoğan, 10 Ekim davasının soruşturma sürecinde bilgi saklandığına dikkat çekerek, “Yargı yargıdan bilgi saklandı” dedi. özdoğan, mülkiye müfettişlerinin katliama ilişkin hazırladığı ön inceleme raporuna 3 gün içerisinde işlemden kaldırma kararı verildiğini belirtti. Dava dosyasında “delil olarak kullanılamaz” denilen MİT raporu olduğunu aktaran özdoğan, “Siz bu bilgi notunu ‘delil olarak kullanılamaz’ diyorsunuz. İçeriğini savcılık makamı sormuyor” diye vurguladı.
FİRARİ SANIKLARA ZAMAN AŞIMI UYGULATABİLECEK BİR YARGILAMA!
Avukat Senem Doğanoğlu, insanlığa karşı suçla ilgili savcılık ve mahkemeye yaptıkları talepleri hatırlatarak, TCK’nin ilgili kanun maddelerini saydı ve sanıkların insanlığa karşı suçtan hüküm alması gerektiğini ekledi. Doğanoğlu, TCK Madde 77’nin uygulanması gerektiğini belirterek, “Yarın öbür gün Nusret Yılmaz, Edremit Türe, Ahmet Güneş gelse. Bombacı yeleklerinde parmak izleri bulanan sanıklar gelse zaman aşımını mı tartışacağız” dedi. Doğanoğlu’nun bahsettiği konu sanıklar hakkında TCK’da yer alan insanlığa karşı suçlarla ilgili cezanın istenmemesiydi. Sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet istendiği için yakalanamayan sanıklar hakkında zaman aşımı uygulanabilecek. Eğer 10 Ekim katliamı insanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilseydi, yakalanamayan sanıklara zaman aşımı işlemeyecekti.
‘DEVLET YETKİLİLERİNİN İçİNDE OLDUĞU BİR KATLİAM’
Avukat İlke Işık, katliamda kamu görevlilerinin sorumluğunu hatırlatan konuşmasında şunları söyledi: “Devlet yetkililerinin içinde olduğu bir katliamın delilli başka bir ülkede olsa yer yerinden oynardı. Ancak 10 Ekim katliamında tek bir kamu görevlisi hakkında devam eden bir soruşturma yok. Tek bir kamu görevlisi hakkında devam eden bir soruşturma nasıl olmaz böylesi bir katliamda? O mitinge Valilik, Emniyet Genel Müdürlüğü izin verdiyse, can güvenliğini almak onların görevidir. ‘Tek bir kamu görevlisi bile yargılanmayacak, ben bu dosyayı burada bitireceğim’ diye bilmek. Gerçek bir adaletten nasıl söz edebiliriz. Bu dosyada başından beri korunanlar var”diye konuştu.
-MIŞ GİBİ YARGILAMADAN MUTLU OLUNMASINI BEKLİYORLAR!
Işık dosyaya halen gelmeyen belgeler olduğunu ekleyerek, “Hücre evlerinde depolarda olan kişiler var. Sanık olması gerekenler var. Sanıklarla birlikte yargılanması gereken kişiler olduğu halde neden dahil etmiyoruz. Kimliği tespit edilmemiş kişilerle birlikte karar verebilmenin izahını bulmak ne yazık ki zor” dedi. “Bazı sanıkların dijital materyalleri halen Antep’te” diyen Işık, bu materyallerin getirilmediğinin altını çizdi: “Gerçek araştırma yapılsa bu sanıklar kimlerle konuşmuş ciddi bilgilere verebilecek veriler var aslında. Sanıkların bir birleriyle ilişkisi bizim yapığımız çalışmalar sonucu ortaya çıktı. Sizin verdiğiniz bilirkişi raporunda bunlar yoktu. Devlet görevlileri ve kamu görevlileri dışındaki mesele de eksik. Usulü eksikleri tamamlamak gibi bir yaklaşım içerisinde değilsiniz. Bizim derdimiz dosya yıllarca sürsün değil. Adaletten bahsediyoruz ama yangından mal kaçırır gibi ‘bitireceğim bu dosyayı’ acelesini anlayamıyoruz. Eksikleri tamamlamak hem usulün hem de maddi gerçeğin gereği.
Işık, savcının verdiği mütalaayı eleştirerek, sanıklar hakkında çok ceza istendi izlenimi yaratmaya çalıştığını ifade ederek, “Sanıklarla ilgili savcı mütalaa verdi. Zaten hücre evleri önünde görüntüleri olan sanıklara ne verilebilirdi ki. Hani Türkiye gerçeğinde yaşıyoruz ya biz. Bu sanıklar daha önce tahliye edilmişti ya. Evet ya sanıklar tutuklu diye mutlu olmamızı mı bekliyorsunuz?”dedi.
KARARI POLİS Mİ HAKİM Mİ VERİR?
Mağdurlardan çağlayan Bozacı, öğlen AKP ile ilgili söylediği sözler nediyle duruşma salonundan çıkarılmıştı. Mahkeme Başkanı Giray, avukatlara öğlenden sonraki oturumu takip edebileceğini söyledi. Ancak Bozacı polis tarafından engelledi. Duruşma verilen aranın ardandan başlayınca avukat Sevinç Hocaoğulları durumu Mahkeme Başkanı Giray’a iletti. Ancak Başkan Giray, “öğlen aldığımız karar bir günlük karar o yüzden giremez” dedi. Durum mağdur aileleri tarafından protesto edildi.
Avukat Hasan Hüseyin Evin, müvekkilleri Bozacı’nın salona alınmamasıyla ilgili “Kendisi babasının ölümüyle ilgili değerlendirmeler yapmıştır. Bu katliamın arkasında siyasi bir güç var. Kendisi bunu ifade edebilir. Babası katledilmiş bir insana karşı bu kadarlık bir vicdanı kanaat kullanın. Aksi halde vekiller olarak biz de salonu terk edeceğiz” dedi.
‘DİNK DAVASINI HATIRLATTI’
Avukat İlke Işık, dosyada tek bir kamu görevlisinin dahi yargılanmamasına tepki gösterdi. Mitingin yapılmasına izin veren emniyet ve valiliğe, alınmayan önlemlere dikkat çeken Işık, “Neden çağırıp sormuyorsunuz” dedi. İstihbarat birimlerinin “HDPnin miting tertip komitesinde olmaması” gerekçesini eleştiren Işık, “Attığımız her adımı bilen istihbarat örgütü 10 Ekim günü yapılan mitinge saldırı olacağını nasıl düşünmez” diye sordu. Ayrıca sanığın yargılanması ile başlayan ve 8 yıl sonra emniyet ve jandarmaya uzanan Hrant Dink davasını hatırlattı. Bu süreçte Dink’in nasıl öldürüldüğü sorusuna atıfta bulunan Işık, hakime “103 insan nasıl öldü” sorusunu yöneltti.
HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, katılan olarak söz aldı. Başaran, davanın medya ve toplumdan kaçırıldığını söyleyerek, şöyle konuştu: “Sürece bakmak gerekiyor. Biliyorsunuz 7 Haziran’da bir seçim oldu. Türkiye’nin politik atmosferi başka bir noktaya geldi. Var olan çözüm süreci sonlandırıldı. İktidar yanlıları ya istikrar ya kaos dedi. Bu kaosun ilk sesi 5 Haziran’da patlayan bomba oldu. Sonra Suruç geldi. Sonra 103 kişinin öldüğü süreç. Bu olayların arkasındaki benzenlik neydi. İktidarın aymazlığıydı. Bunların devletin istihbari bilgisi dışında olmasının hiçbir inandırıcılığı yoktur. Bizlerin attığı her adım izlenirken, yaptığımız etkinlikler polis gücüyle kuşatılırken, nasıl oluyor da Ankara’nın merkezinde bir katliam gerçekleştiriliyorken güvenlik zafiyeti kabul edilmiyor. Nasıl oluyor da böyle bir katliamda tek bir sorumlu istifa etimyor, politik sorumluluğunu kabul etmiyor. Ankara gar patlamasında yetkililer neredeydi sormak lazım. Bugün eğer bu mahkeme salonunda alel acele dosyayı