KESK DAVASINDA SERGİLENEN DAYANIŞMADAN ONUR DUYUYORUZ …

284

KESK Merkez Yönetim Kurulu KESK’li tutukluların serbest bırakılmasının ardından bir teşekkür mesajı yayınlamıştır: Arkadaşlarımızın 174 Gün Gecikmiş de Olsa Serbest Bırakılmalarından Mutluyuz… Bilindiği gibi 28 Mayıs 2009’da yapılan ve baştan beri hukuksuz olduğunu dile getirdiğimiz KESK operasyonu sonucunda gözaltına alınan ve 6 aydır İzmir’de tutuklu bulunan arkadaşlarımız dün mahkemenin verdiği karar sonucu serbest bırakılmıştır. 174 gün gecikmiş de olsa Sendikal hak ve özgürlüklere ve KESK’in önemli bir unsuru olduğu toplumsal muhalefete yönelik bir komplo olarak değerlendirdiğimiz bu girişim karşısında mahkemenin kararı son derece önemlidir.
KESK’in marjinalleştirilmesi, toplumsal muhalefetin sindirilmesi ve demokratik güçlere gözdağı verilmesini amaçlayan ve her aşaması hukuksuzluk örnekleriyle dolu operasyon mahkemenin bu kararıyla bir kez daha mahkûm edilmiştir. Arkadaşlarımızın yeniden aramızda olmasından dolayı mutluyuz.
KESK olarak operasyonun ilk dakikalarından itibaren varlık ve dayanışmalarıyla yanımızda duran, uğradığımız hukuk dışı muameleye karşı sesini yükselten ve arkadaşlarımızın özgürlüğü için verdiğimiz mücadeleyi destekleyen başta emek ve meslek örgütleri olmak üzere tüm demokrasine güçlerine, siyasi parti, grup ve çevrelere, duyarlı yurttaşlarımıza; KESK’li tutukluların meselesini sütunlarına taşıyan gazetelere, sorunu bir demokrasi problemi olarak derinliğine analiz eden yazılarıyla sürece katkı sağlayan yazarlara ve bütün bu süreç boyunca bizleri yalnız bırakmayarak her aşamada desteğini hissettiren dünyanın birçok ülkesinden ve Avrupa’dan duruşmaları izlemeye gelen uluslararası konfederasyon ve sendika temsilcilerine, uluslararası insan hakları kurumlarına şükranlarımızı sunuyoruz.
Arkadaşlarımızın özgürlüğü büyük ölçüde bu geniş ve koşulsuz dayanışmanın sonucudur. Bütün bu süreç boyunca KESK’in yalnızlaştırılmasına karşı duran dostlarımızın gösterdiği bu dayanışmadan onur duyuyoruz.
‘KESK Merkez Yönetim Kurulu